Zeliha S. KHASHMAN

Doç. Dr. Zeliha S. KHASHMAN

21 Haziran 1968 Londra-İngilterede doğdu. İlk ve orta eğitimini Lefkoşa’da tamamladı. Üniversite eğitimine 1987 yılında Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde başlayıp lisans diplomasını 1991 yılında aldı. 1992 yılında İngiltere Nottingham Ünüversitesinden Uluslararasi İlişkiler yüksek lisans programından mezun oldu.1992-1993 yılları arasında KKTC Dışişleri Bakanlığında 3.Sekreter olarak görev yaptı. Dışişleri Bakanlığında bir sene çalıştıktan sonra İngiltere’de Leicester Üniversitesinde doktora programına başladı ve 1997 yılında “Kıbrıs’ta Federal/Konfederal Çözüm” adlı doktora tezini tamamlayıp doktor ünvanını alarak mezun oldu.

1998 yılında yardımcı doçent olarak Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararasi İlişkiler bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. Nisan 2005 tarihinde uluslararasi ilişkiler ana bilim dalında üniversite  kendisine doçentlik ünvan ve yetkisini vermiştir 2002 yılında bölüm başkanı olmuş ve Abu Dhabi Temsilcilik görevine atanana kadar bölüm başkanlığını sürdürmüştür.

2008 yılında İskoçya St.Andrews Üniversitesinde, Çatışmaların Çözümü bölümünde  “ziyaretci öğretim üyesi” olarak bulunmuş, ders ve seminerler vermiştir.

2010-2015 tarihleri arasında KKTC Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu’nun müzakerelere katkı koymak için oluşturduğu Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Ekim 2017 de KKTC Abu Dhabi Temsilciliğin’de Misyon Şefi olarak göreve başladı.

Zeliha Khashman evli ve iki çocuk sahibidir.